Články nejen o překladech
PřekladyPřekladady knihCeník překladůReference na překladatelské službyBlog nejen o překládáníKontaktní údaje překladatele

Blog o všem, co už se nevešlo na stránky


Protože věřím, že podmínkou každého kvalitního vztahu - a základem důvěry - je dobře se poznat, obsahuje má prezentace také nepracovní sekce a pasáže, anglické citáty (i latinské nebo třeba klingonské), obrázky a smajlíky, jejichž smyslem je návštěvníky stránek (i autora) během rušného pracovního dne trochu pobavit.

Privátní převod Tao-te-ťingu (2008 - 2017)

Tao-te-ťing českyV rámci zpomalování a zjednodušování svého vlastního života jsem (mimo jiné) začal studovat staročínskou filosofii spokojeného žití obyčejného života, bez stresů a extrémů – Tao-te-ťing.

Protože se od sebe dosavadní překlady značně liší, na základě přibližně deseti anglických a deseti českých překladů jsem sám pro sebe postupně vytvořil vlastní "významovou" verzi, abych toto velké dílo staročínské filosofie lépe pochopil.

Na českém textu jsem pracoval v rámci časových možností především v letech 2008 až 2014 a zároveň vytvářel kontrolní zpětný překlad do angličtiny.

Tao-te-ťing - nový český překladVerze Knihy o Tau a ctnosti v češtině i angličtině je pro všechny zájemce k dispozici ke stažení v několika formátech.

Původně jsem vytvoření e-knihy opakovaně odmítal. Přestože jsem nad touto syntézou strávil velké množství času, nepovažuji se totiž za autora. Tím je Lao-c' a jedná se o kulturní dědictví celého lidstva. Více čtenářů mne ale přesvědčilo, abych jim svou verzi poskytl v ucelenější formě, tak tady je. :-)


Recenze: Lídři jedí poslední

Lídři jedí posledníPřečtěte si mou recenzi knihy Lídři jedí poslední, kterou vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing. Autor, Simon Sinek, staví na hlavu konvenční manažerské poučky a ekonomické teorie upřednostňující získ před lidmi.

Sobectví nám může přinést krátkodobý prospěch, ale dlouhodobý užitek a vnitřní pocit spokojenosti budeme mít pouze ze spolupráce a budování vzájemných pout důvěry.


Kruh bezpečíJe to paradoxní, ale kapitalismu se vede nejlépe, když se chováme v souladu s naším evolučním dědictvím. Když společně vytváříme Kruh bezpečí, abychom společně čelili vnějším nebezpečím.

Jsem moc rád, že se v Melvilovi rozhodli knihu Lídři jedí poslední vydat, neboť bez nich bych o Sinkovi nevěděl. A to by byla škoda - jeho knihy mne obrovským způsobem posunuly vpřed.

Touto recenzí se proto snažím o knize šířit povědomí, informovat o její existenci další zájemce. Zaslouží si to.



Moje oleje (několik obrazů)

Lídři jedí posledníPřestože je pro mne malování relaxací, bez investovaného času a energie by samo nic nevzniklo. Podobně jako práce na překladech, vytváření obrazu vyžaduje velkou trpělivost a schopnost donutit se na malbě pravidelně pracovat, jakkoli náročné se může zdát "piplat se" s detaily nebo přepracovat část malby do jiného barevného odstínu.

Témata mých "obrazů" sahají od "běžných" námětů, jako třeba zobrazení uličky ve městě či krajiny, přes kopie starých Mistrů (člověk se tak dost naučí - jsem samouk) až po ryze abstraktní a fantazijní náměty. 

Prezentované fotografie namalovaných obrazů jsou jen přibližnou podobou, mají spíše informativní charakter. Nezprostředkovaný pohled na originál je vždy mnohem hlubším zážitkem: v National Gallery v Dublinu a v Londýně jsem někdy prostě zůstal před nějakým obrazem ohromeně stát... Ten pocit vám žádná reprodukce nedá. A takhle je to vlastně se vším..
.



Jak se soustředit při práci na počítači?

SoustředěníNa toto téma existuje řada knih. E-kniha Lea Babauty Focus je ke stažení v angličtině oficiálně zdarma ve formátu pdf (vytiskl jsem si), nebo se dá koupit v českém překladu - Soustředění (rozšířené vydání). Petr Ludwig napsal dnes již kultovní knihu Konec prokrastinace, která také obsahuje množství užitečných informací (ilustrační obálky knih jsem si "půjčil" z odkazovaných stránek nakladatelství Melvil). Pátrání po dalších informacích už zavání prokrastinací. :-)

Nedělejte si starosti - s rozptylováním bojujeme všichni. Také jsem zkoušel různé antiprokrastinační metody, v současné době dodržuji absolutní transparentnost a otevřenost vůči zákazníkům - kdykoli si mohou ověřit v "online přehledu překladů", zda opravdu pracuji na jejich zakázce a kolik jsem z ní již přeložil. Tím jsem sám na sebe vytvořil účinný vnitřní tlak, abych se s prací příliš neroztahoval - protože Oni to vidí... :-)
Skončete s prokrastinací
Hlavně se ale neztraťte v pátrání, jak na prokrastinaci, protože výsledkem opět bude, že nic neuděláte. Přílišné přemýšlení je občas na překážku realizaci. :-) Poučte se a jděte dál svou cestou, každý jsme jiný a na každého platí něco trochu jiného. Vše, co zde prezentuji, jsou pouze "triky", které se osvědčily mně - že je prostě nutné zůstat bdělý, izolovat se od světa, vypnout mobilní telefon (nečekáte-li samozřejmě "důležitý hovor") a odpojit internet (pokud není potřeba k ověřování terminologie - při ověřování informací na internetu se dostávám na spoustu zajímavých stránek a pořád se začítám...). Samozřejmě, je doporučeníhodné sedavou (v mém případě i lehavou - s notebookem podle nálady neustále "kočuji" po bytě - změna je život :-) ) práci pravidelně prokládat pohybem a dodržovat i např. pitný režim, nejsme stroje...


Několik zajímavých reklam

Reklama na ty nejlepší džínyReklamy na nás útočí ze všech stran. Než je ale ignorovat, čímž by působily podprahově, je mnohem výhodnější a zábavnější si jich naopak všímat a bavit se nad tím, co se nám snaží předat, případně vsugerovat.

V poslední době mne zaujalo několik reklam otištěných v časopisech a napadlo mne podělit se o ně i s návštěvníky těchto stránek. Reklamy jsou vlastně výborným sociologickým okýnkem. Snaží se něco prodat, to ano, ale musí to udělat tak, aby tomu lidé porozuměli, aby v nich vzbudili touhu po dané věci.

A to je právě to fascinující. Neboť přitom zároveň potvrzují jakýsi obecný ideál, moderní životní styl, jehož součástí produkt je.

Pokud se někdy vzácně dívám na televizi, vždy mne zajímá placené pásmo. Jakým způsobem je šot natočen, o jaký produkt či službu se jedná... Také při čtení různých tiskovin si všímám publikovaných reklam. Zajímají mne po vizuální stránce, jakým způsobem se snaží vyjádřit sdělované poselství, když na to mají jen poměrně malý prostor
.


Recenze: Prodávat je lidské

Prodávat je lidské - obálka knihyPokud bych měl jmenovat jednu knihu, která byla nejpřínosnější pro mou práci „na volné noze“, byla by to nepochybně kniha Prodávat je lidské od Daniela H. Pinka.

Prodávat je lidské je kniha o prodeji jako žádná jiná. Neříká „jak“, ale „proč“. Odhaluje nepopiratelný fakt: Všichni trávíme více času, než si uvědomujeme, prodejem v širším smyslu slova – ovlivňováním kolegů, přesvědčováním investorů, přemlouváním dětí. Ať se nám to líbí nebo ne, prodáváme všichni.

Ano, prodej nemá zrovna hvězdnou pověst. Autor knihy se těmto přežívajícím stereotypům v úvodu knihy také věnuje – zejména představě, že prodej tkví hlavně v podvodu a švindlování. Pink uskutečnil několik vlastních pozoruhodných studií, jednou z nich bylo například sondování, jaká přídavná jména a citoslovce lidé nejčastěji asociují s představou prodeje, a jaký obrázek je nejdříve napadne, když myslí na prodej nebo prodávání.

Grafické zobrazení výsledků studie shrnuté do "
oblaku slov" přineslo zajímavé výsledky (viz níže - velikost každého slova odráží, kolik respondentů jej použilo)...




linka
  (c) 2018 Viktor Horák - BonaLingua   PenízeSci-fizápisník 3strana 2anglické citátypřekladateléTao te ťingstrana 4pátá stranašestá stranaklingonská příslovívýdělkylatinské citátyklingonštinacitátyněkolik článků nejen o překládánícitáty třetípřeklad anotace diplomové práce
Translations Czech - English