Články nejen o překladech
ÚvodPřekladyCeníkReferenceKontakt

Blog o všem - strana 2

ve výstavbě


Protože věřím, že podmínkou každého kvalitního vztahu - a základem důvěry - je dobře se poznat, obsahuje má prezentace také nepracovní sekce a pasáže, anglické citáty (i latinské nebo třeba klingonské), obrázky a smajlíky, jejichž smyslem je návštěvníky stránek (i autora) během rušného pracovního dne trochu pobavit.

Články na blogu nejsou výhradně o překladech a zpočátku jsem se proto bál, že svou otevřeností část zákazníků odradím. Jak se ale ukazuje, naopak mne nyní kontaktují ti správní a návštěvnost webových stránek raketově roste. Potvrzuje se mi, že otevřenost a upřímnost jsou klíčové v jakémkoli vztahu.

Recenze: Bez prvního není obrazu druhého

Kniha o Alfrédu JustitzoviSpisovatel Barnabáš Bartl má velkou zásluhu na zvyšování povědomí o tomto významném představiteli zakladatelské generace českého moderního malířství. Stojí za to dozvědět se více o umělci, který je vysoce ceněn odborníky, ale široké veřejnosti prakticky není znám.

Trilogie o Justitzovi mne hned zaujala svým novátorským pojetím. Badatel a spisovatel Bartl po prozkoumání všech dochovaných písemností (přeci jen - sto let je sto let) malířův život „vykreslil“ způsobem, který čtenáře strhává do děje.

Jednalo se o velmi náročný překlad do angličtiny, na kterém jsem úzce spolupracoval s rodilou mluvčí, zkušenou anglickou korektorkou. Zároveň to byla cesta plná objevů, pátrání v nejrůznějších směrech: od Noemovy archy a Římského impéria přes staroněmecké legendy o Nibelunzích po nacistickou okupaci a pokus o nastolení Třetí říše (a co bylo dál).

To vše samozřejmě prokládané exkurzemi do světa umění, což na mne mělo pozitivní vliv, neboť jsem se s novou inspirací vrátil k vlastní malířské tvorbě. :-)

KlingonSci-fi román Talna - Svět za 1000 let
I překladatelé píší své vlastní texty. Vlastně tomu je takto docela často... Postupně zveřejňuji příběh z budoucnosti lidstva vzdálené tisíc let. Lidé to nemají jednoduché: po blíže neurčené globální katastrofě přežívají v barbarských podmínkách... Co ale také můžete ode mne jiného čekat... :-)Omnia vincit amorLatinské citáty
Chcete několik moudrých rad do života v moderní společnosti? Přečtěte si následující věty vytrhané z kontextu ze staré učebnice latiny pro střední školy. Neboť staří Římané už všechno potřebné věděli. Lidé se nezměnili, proto jejich postřehy zůstávají v platnosti.KnihaKlingonská přísloví
Klingonštinu by se vlastně měli povinně učit vrcholoví manažeři a profesionální vojáci, neboť podstatnou část její slovní zásoby tvoří vojenská terminologie. Vlastně se jedná o velmi optimistický světonázor, neboť klingonská kultura ctí statečnost v boji.Autostopem se dá dojet daleko, i do VídněPohlednice z Vídně (vzpomínka na vojnu)
Představte si, že držíte v ruce pohlednici a někdo, kdo ji nikdy předtím nemohl vidět, vám přesně odrecituje její text. Čte ten člověk myšlenky? Co je tohle za čáry? Je tohle vůbec možné? Nebo je v tom nějaký trik??? Velké odhalení uvnitř článku. :-)Vše je třeba stavět jako pyramidu...- Vzpomínka na paní profesorku z kursu latiny
Každý si občas vzpomene na ty, kteří jej hodně naučili. Paní profesorce jsem plánoval napsat děkovný dopis v latině, jak ale čas běžel, realizace nápadu byla odkládána a odsouvána pod tlakem "důležitějších" věcí... Proto alespoň tato stručná retrospekce.


TachoRecenze filmu Tacho
Tento film vzbudil tolik vášní a polemik, že se také přidám... :-) Tacho v žádném případě nenechá diváka chladným. Co byste dělali, kdybyste se dozvěděli, že Vám zbývá možná několik měsíců života?
OtazníkCo jsou peníze?
Původ, historie a budoucnost peněz. O penězích už bylo napsáno mnoho knih. Autoři v nich hovoří o monetární politice, dávají rady, jak vydělávat více peněz nebo uvádějí příklady peněz užívaných v nejrůznějších historických obdobích. Ale jen málokdo se ptá, co jsou to vlastně peníze, co je důvodem jejich existence, proč jsou peníze hlavní motivací lidské činnosti a proč o nich lidé nepochybují.


Něco- Nejlepší úplatek jsou Pokémoni
Jak přimět děti ke studiu (například) angličtiny? Musíte jim zaplatit... Nabídněte jim vhodný úplatek. Jak dnes z novin každý ví, každý politik, ale i člověk, má přece svou cenu... A peníze jsou jen jedna z možností. Zjistěte, co na konkrétní osobu nejlépe zabírá - a uplácejte....
KrakonošProč nemám rád Krkonošské pohádky?
Jsou zábavné, ale skrývají zrádnou ideologii. Trautenberk je prý hamižný lakomec a chudáci Anče, Kuba, Hajnej mu musí sloužit. Ještěže se jich Krakonoš vždy zastane. Opravdu? Co když je všechno úplně jinak? Kolikrát se ještě bude histo(e)rie opakovat?
Klingonský slovník- Můj příspěvek klingonské kultuře v ČR: Klingonský slovník
Vydání Klingonského slovníku považuji za jeden ze svých životních úspěchů. Bez něj dnes možná nepracuji jako překladatel...


Autostopem kolem světaVzpomínka na cestovatele Jiřího Svobodu
Mnozí lidé jej znali více a pobyli s ním déle, ale na internetu o tom nic není, proto se toto informační vakuum pokusím aspoň trochu zaplnit svou osobní vzpomínkou na výjimečného člověka.Love- Několik zajímavých anglických citátů s překladem
Moje malá sbírka citátů o životě, citáty slavných i méně známých osobností, citáty o přátelství, štěstí i o úspěchu - dárek pro návštěvníky blogu. Citáty jsou také na stránce s citáty č. 2 a na stránce citátů č. 3 (stránky ještě upravuji, barvím citáty do modra, atd. :-) ).Sedmá velmocKolaborace se Sedmou velmocí světa
Tři články, jejichž vzniku jsem jakožto "expert" přispěl. Dotyčný novinář si mne obvykle našel na internetu a zatelefonoval mi, abych do novin řekl něco chytrého... :-)
Z vody veškerý život pocházíO důležitosti dodržování pitného režimu
Pokud vás někdy skolila ledvinová kolika, pak moc dobře víte, proč je třeba pravidelně pít...


Klávesnice- Učím se psát všemi deseti
Kdo má pořád datlovat, že? :-) Je načase zvýšit počet používaných prstů.
Google odhalí, kdo mne kopírujeProč mne musí pořád někdo kopírovat?
Své texty jsem našel již cca na 60 cizích webech... Několik ukázek.dumStarý viktoriánský dům
Nedokončený hororový příběh, ani to nečtěte... :-) Každá ulice má svá světlá a temná zákoutí... Každá má své hezké a méně hezké části ... Tahle ulice však neměla vůbec nic z toho. Nebyla to totiž obyčejná ulice...
betlehStručný popis klingonské výslovnosti
Úvod ke klingonské výslovnosti navazuje na článek o trnité cestě k vydanému česko-klingonskému slovníku a předchází článku s výběrem klingonských citátů. Osvojíte si základy hrdelní výslovnosti, abyste mohli okouzlovat na večírcích třeba přednesem Hamleta klingonsky. :-)


DalmatinRecenze muzikálu Bílý dalmatin
Recenze muzikálu, který jsem s dětmi navštívil.


Zeď- Óda na sociální dávky
Má privátní předvolební agitka ve verších. Teď už víte, komu jsem dal svůj hlas. Doufám, že se neocitnu v hledáčku tajných služeb... :-) A že mi zase nezačnou psát "internetoví trolové". :-)

linka
 Czech presentation blogtao tepenízeknížkySci-fizápisník 3strana 2anglické citátyodkazystrana 4pátá stranašestá stranaklingonská příslovívýdělkylatinské citátyklingonštinacitátyněkolik článků nejen o překládánícitáty třetípřeklad anotace diplomové práce
Translations Czech - English