Mona LisaMyslel jsem si, že MNE to nepotká. Že projekty, na kterých se podílím, jsou nějak výjimečné. Že knihy, které přeložím, jsou natolik kvalitní a nadčasové, že neskončí ve výprodeji. Jiná, "obyčejná", literární díla se prodávají se slevou, ve výprodejově zaměřených obchodech pak leží obrovské hromady nejrůznějších knih, které trh nevstřebal za původní cenu. Ale knihy, které jsem přeložil já, tam nikdy nebyly, ó ne!

  Vždyť jsem si vždy z nabídek knih na překlad vybíral věci, které mne zaujaly samy o sobě, které bych si sám se zájmem přečetl – a za jejich překlad jsem tak navíc dostal zaplaceno... :-) Třeba Klingonský slovník, jehož hodnota je nevyčíslitelná (viz samostatný článek Můj příspěvek Klingonské kultuře). Nebo nyní, kdy překládám knihu nezávislého badatele Jiřího Marcely, Život člověka.

Prostě si z došlých poptávek a nabídek vybírám jen to nejzajímavější... Věci, na kterých pracuji jsou jiné, mimo běžná pravidla a zákonitosti životního cyklu produktů. A já jsem prostě nad věcí. Takto jsem se sám před sebou vždy holebal...

Jenže časy se asi skutečně mění - ani já nejsem nesestřelitelný. Je to těžká rána a asi nutná součást mého dospívání. No, už bylo načase. Welcome to the real Word, Neo...

Když jsem totiž včera navštívil prodejnu Levných knih v Olomouci, hned u vchodu jsem uviděl balík knih Matematika a Mona Lisa od Bülenta Atalaye, kterou jsem přeložil před třemi lety.... Byl to docela zajímavý pocit, vidět "svou" knihu na takovém místě, taková tichá radost, objevení vlastní smrtelnosti... :-)

Pokud vím, kniha se úspěšně prodávala a u čtenářů měla úspěch. Přátelům, kterým jsem rozdal volné výtisky od nakladatele, se knížka také líbila. Ale to asi nestačilo a po třech letech stále ještě zbyly nějaké kusy ve velkoskladech a bylo potřeba uvolnit místo novým titulům. Takže neprodané výtisky se vydaly obvyklou cestou nadbytečných kusů - do výprodejů.

Proč o tom píšu: Díky tomuto smutnému faktu máte nyní skvělou příležitost získat kvalitní knihu za zlomek ceny, neboť původní cena 299 Kč byla snížena na pouhých 69 Kč! V Levných knihách se tedy vyplatí se dobře rozhlédnout - třeba tam ještě nějakou Monu Lisu mají... :-)

A o čem že ta kniha je? Není to jedno, za tu cenu? :-)

No dobře, jako potenciální zákazníci máte právo na úplné informace. Dnes je potřeba zvážit každý výdaj:

Kniha pojednává na pozadí života Leonarda da Vinci o vývoji vědy od úsvitu lidské civilizace až po teorii relativity a poznávání vesmíru. O propojení mezi matematikou, vědou a Leonardovým uměním. Matematika a Mona Lisa  osvětluje Leonardův život a dílo a odkrývá souvislosti, které dosud znali pouze odborníci.

Atalay pátrá po vnitřní dynamice umění a vědy a odhaluje nám hlubokou jednotu těchto dvou světů. Nabízí přehled vývoje vědy od úsvitu civilizace po dnešní kvantovou mechaniku. Z této široké informační základny autor nabízí fascinující pohled do Leonardova neklidného intelektu a pracovních postupů, umožňuje nám vidět zdroj jeho nápadů a ocenit jeho umění v nové perspektivě. Autor čtenáře vede k pochopení Fibonačiho posloupnosti a její univerzální přítomnosti v přírodě a v Leonardově mistrovských malbách.

Jsou to nádherné obrazy (ty, co se dochovaly). Sám jsem namaloval několik amatérských pláten - o to víc jsem schopen ocenit kvalitní dílo.

Je známo, že Leonardo byl vynikající vědec a inženýr – objevitel. Před dvěma lety jsem byl v Řecku na výstavě jeho vynálezů - bylo to fascinující...

Leonardo da Vinci při svých vědeckých zkoumáních často používal vlastní technologie, čímž předběhl proces, který měl začít o více než sto let později. Za použití nástrojů, které vytvořil pro každý z experimentů, zkoumal tlak vody, fenomén tření, trajektorie projektilů a mnoho dalších.

Leonardo uznával pouze cestu experimentů a matematického důkazu. Čtyři století po Leonardovi vyjádřil potřebu přesnosti přední fyzik Lord Kelvin: „Můžeš-li to, o čem hovoříš, změřit a vyjádřit v číslech, něco o tom víš; ale když to změřit nemůžeš, když to nemůžeš vyjádřit v číslech, tvá znalost je hubená a neuspokojivá.“

Leonardo a jeho dílo dodnes nepřestávají udivovat: Zrovna včera CNN a dnes i náš tisk informovali, že oči Mony Lisy po celou dobu skrývaly písmena a čísla. V jednom oku je napsáno LV, což nejspíše znamená Leonardo (da) Vinci, ve druhém je CE nebo CB a v obloucích obočí se skrývá 72, případně L2.

Je skvělé, že díky technologickému rozvoji dnes můžeme obrazy digitálně nazvětšovat - před Monou Lisou jsem stál v pařížském Louvru dlouho, ale písmen v očích jsem si nevšiml...

Informace o knize z webu nakladatelství Slovart:

obálka knihy

Vyprodáno - ale ve výprodeji se dá ještě sehnat... :-)