Hodnota, původ a historie peněz
ÚvodPřekladyCeníkReferenceKontakt

Hodnota, původ, historie a budoucnost peněz


O penězích už bylo napsáno mnoho knih. Autoři v nich hovoří o monetární politice, dávají rady, jak vydělávat více peněz nebo uvádějí příklady peněz užívaných v nejrůznějších historických obdobích. Ale jen málokdo se ptá, co jsou to vlastně peníze, co je důvodem jejich existence, proč jsou peníze hlavní motivací lidské činnosti a proč o nich lidé nepochybují. Na tyto otázky jsem se pokusil najít odpověď v krátké sérii článků. Veškeré texty jsou mé vlastní, s využitím množství různých zdrojů. Tuto sérii článků jsem napsal v roce 2010 na základě překladu své diplomové práce o penězích do češtiny (napsal jsem ji v angličtině v roce 2000) a dalších ekonomických materiálů. Nyní ještě vše upravuji - na můj vkus je zde málo obrázků. :-)

Přehled jednotlivých kapitol o penězích:

0 - Nejbohatší dítě na světě - o relativitě hodnoty peněz
Než doopravdy začnu, dovolím si malou vzpomínku vhodně ilustrující relativitu hodnoty peněz. Bylo mi asi 5 let a s maminkou jsem šel po ulici do obchodu. Tu jsem spatřil na trávě u cesty ležet papírovou (socialistickou) desetikorunu... Nebýt téhle historky, není možná ani tato série článků o penězích.

1 - Stručná historie peněz
Peníze existovaly a existují v mnoha formách - může to být prakticky cokoli, co je všeobecně přijímáno jako prostředek směny. V každém historickém období lidé používali nějakou formu peněz. Vše, co lidé v současnosti používají, existuje díky penězům. S penězi je možné cestovat na vzdálená místa, kam by se jinak jedinec sám nikdy nedostal. Díky penězům bylo možné využít a zkombinovat potenciál různých lidí a vystavět moderní města, satelity, lodě, letadla, železnice, kosmické rakety a vůbec veškeré statky, které přinášejí lidem prospěch. Včetně notebooku, na kterém tento text píši... :-)

2 - První důvody k vytvoření peněz
Jak to vlastně celé začalo? Při hledání odpovědi na otázku, proč vlastně mají peníze hodnotu, je potřeba jít ke kořenům, před zaznamenanou historii. Najít první důvody, proč lidé vůbec potřebovali společné měřítko hodnot.

3 - Primitivní peníze
V minulém dílu seriálu o penězích jsem se zabýval teoriemi o možných důvodech vedoucích k jejich vzniku. Dnes se zaměřím na to, co určuje hodnotu primitivních platidel.

4 – Nekryté peníze
V minulé části seriálu o penězích jsme psal o komoditních penězích. Tentokrát udělám další krok – od krytých k nekrytým penězům. V poslední době se například mluví o ohrožení stability Eura v souvislosti s krachujícím Řeckem a také o americkém dolaru, jehož hodnota v minulém století výrazně klesala a v blízké době se může snížit ještě více. V minulosti k podobným situacím již mnohokrát došlo. Tímto rizikem se však v této sérii nebudu zabývat, zaměření mých článků o penězích je obecnější a cílí na samotnou jejich podstatu.

5 – Nástroje monetární politiky
Na internetu se dají najít fantastické spiklenecké teorie a videa o tom, jaký je prý peněžní systém jeden velký podvod, jehož smyslem je přesun vlastnictví do rukou úzké privilegované skupiny, že vlády si peníze kouzlí jen tak, ze vzduchu... To je podle mne pravda jen z části. Ani banky a vlády si nemohou dělat, cokoli chtějí, i ony jsou součástí mnohem rozsáhlejších vlivů.

6 – Budoucnost peněz
Utopie, že v budoucnosti nebudou potřeba peníze, podle mne zůstanou utopiemi. Peníze reprezentují nejen určitou kupní sílu, ale také energii, kterou museli lidé vynaložit, aby je získali. Věřím, že věřitelé a zájmové skupiny sedící na balících peněz nebudou nečinně přihlížet nadměrnému tisknutí bankovek a udělají vše pro to, aby jejich nahromaděná čísla na bankovních účtech neztratila náhle svou hodnotu. Mají zájem o zachování stabilního stavu.

Kurt Vonnegut jednou řekl, že peníze jsou úžasné, protože nikdo ještě nikdy nedokázal vyměnit scénář za chleba. No a o tom to je...


Napsáno: 2. února 2010

Zpět

linka
 Czech presentation knížkySci-fizápisník 3strana 2anotace překladanglické citátyodkazytao te tingstrana 4pátá stranašestá stranaklingonská příslovívýdělkylatinské citátyklingonštinacitátyněkolik článků nejen o překládánícitáty třetípřeklad anotace diplomové práce
Translations Czech - English