Překlady do angličtiny od překladatele
ÚvodReceptyTaoRecenzeKontakt

portfolio  |  knihy  |  anotace  |  ceník  |  reference  |  otázky  |  sponzoring

Zásady, kterými se při překládání řídím:


1. Nejdůležitější překlad je pro mě vždy ten, na kterém zrovna pracuji.
Jak uvádím i na blogu v článku "Jak efektivně pracovat na počítači", práci si plánuji (přes veřejný Kalendář Google) tak, abych měl na objednanou zakázku dostatek času. Díky přímému kontaktu se spolu na všem snadno domluvíme. Řada spokojených zákazníků je pro vás zárukou (a pro mě závazkem) kvalitně odvedené práce. V souladu s GDPR, všechny získané informace považuji za přísně důvěrné.

2. Za překladatele by měla mluvit především kvalitní práce.
Výsledek následně osloví další zájemce, kterým bude stát za to si daného překladatele vyhledat. Ze zkušenosti vím, že když se potká správný překladatel se správným zákazníkem, z takové spolupráce vznikají fantastické věci. Usiluji o nejvyšší možnou kvalitu, pak se zákazníci vrací.

Proč zrovna já? :-)3. Kvalita vyžaduje vložení času a energie.
Při překladu (jako "ohař na stopě") postupuji nezadržitelně vpřed a soustředím se výhradně na překlad aktuální věty. Tímto (do jisté míry primitivním - jsem prostě "stará škola") způsobem vždy překládám větu za větou (píši na klávesnici všemi deseti), dlouze přemýšlím nad nejlepší možnou formulací a volbou slov, ověřuji na internetu a konzultuji s anglickou rodilou mluvčí, dokud se nedostanu na konec překládaného dokumentu. Vydal jsem se obtížnější cestou, zato, když se ohlédnu nazpět, mám být aspoň na co hrdý.

4. Praxe mě naučila, že zkratky neexistují.
Přeložený text po sobě před odesláním zákazníkovi ještě několikrát přečtu, pro naprostou jistotu, že je v absolutně perfektním stavu. Možná je tato "pracovní metoda", občas připomínající práci detektiva, poněkud staromódní a zbytečně zdlouhavá, obdržená poděkování za překlady však dokládají, že jsou zákazníci spokojeni - a to je pro mě to nejdůležitější.Tao-te-ťing (soukromá verze)

Tao-te-ťingTao-te-ťing je moje "srdcovka". V rámci zpomalování a zjednodušování svého života jsem někdy kolem roku 2008 začal studovat staročínskou filosofii spokojeného prožívání obyčejného života, bez stresů a extrémů. Protože se od sebe dosavadní překlady značně liší, na základě srovnání přibližně sedmdesáti anglických překladů z čínštiny pomalu vytvářím vlastní verzi. Po dokončení připravím papírové vydání, na které se mne příležitostní čtenáři roky ptají - knihu jsem původně neplánoval, ale v současné době jsem došel k názoru, že je "offline verze" přeci jen potřeba. Ve světě se toho děje tolik, lidé jsou zbytečně zmítáni chaotickými událostmi. Tao-te-ťing může pomoci najít své kořeny.Doporučená četba (knihy přeložené do angličtiny nebo češtiny)

Překlady knih považuji za svůj skromný příspěvek české kultuře. Těší mě, že vzniká něco hodnotného a mí věrní zákazníci oceňují, že dávám přednost kvalitě před kvantitou. Několik recenzí vybraných literárních překladů do češtiny nebo angličtiny najdete po kliknutí na jednotlivé obálky.

Lídři jedí poslední O překladu Klingonského slovníku Prodávat je lidské Dvanáct srdcí Překlad nejnovější knihy prof. Stanislava Grofa Továrna na sny překlad knihy Matematika a Mona Lisa Život člověka. Co je podstatou ducha a duše? Odkud čerpají myšlenka a emoce svou nesmírnou sílu posilující či oslabující ducha i lidské tělo? Kde hledat fyzikální podstatu Dobra a Zla? Proč naše technicky vyspělá civilizace plodí tolik násilí, bídy, nemocí, špíny a neznalosti a co s tím může současný člověk dělat — co je smyslem života? Ukázka překladu knihy Od vědy k Bohu
Zákony lásky Osm snů Probuzení včas Nespěchejte Moga 2084 Little Princess Odvaha milovat Alfréd

Více informací najdete na samostatné stránce o překladech knih do angličtiny a do češtiny.

linka
 Czech presentation blogtao tepenízeknížkySci-fizápisník 3strana 2anglické citátypřekladateléstrana 4pátá stranašestá stranaklingonská příslovívýdělkylatinské citátyklingonštinacitátyněkolik článků nejen o překládánícitáty třetípřeklad anotace diplomové práceekologieangličtinaAnglické korekturyortopedické operace olomouc
Translations Czech - English