Překlady knih do angličtiny
ÚvodReceptyTaoRecenzeKontakt

Doporučená četba


Knihy zvyšují rozhled nejen překladatelůObčas si, vedle komerčních zakázek, pro radost přeložím nějakou hezkou knihu. Literární překlady mám rád - jedná se o dlouhodobé projekty, kterým se mohu v klidu věnovat a vybrušovat je k dokonalosti. Dílo si tímto způsobem užiji mnohem více, než při "pouhém" čtení, neboť, abych mohl text správně přeložit, musím mu nejprve sám dobře rozumět.

Baví mne, že se při práci neustále dozvídám něco zajímavého. Jedná se vlastně o samostudium - kolem sebe mám desítku slovníků, neustále něco vyhledávám na Internetu, ověřuji a konzultuji. Často tak objevuji zcela novou sféru poznání a přebírám nové úhly pohledu. Většinou se první půlkou knihy "prokousávám", zatímco překlad té druhé už jde jako po másle. :-)

Překládání literatury je náročnější, než "obyčejné" překlady. Překladům knih ale dávám přednost, neboť se obvykle jedná o dlouhodobý projekt a já mohu na překladu pracovat v době, kdy se mi to hodí. Navíc se jedná o smysluplnější práci, než například překlady různých smluv, certifikátů a podobně, které nakonec skončí založené někde v šanonu... Proto mají knihy v ceníku překladů separátní kolonku. :-)

Na překládání literárních děl jsou nejlepší autorské výtisky. :-) Když mi pošta doručí balík z nakladatelství, ve kterém je několik čerstvě vydaných knih, mám radost, že vzniklo něco nového. Obdržené výtisky pak usilovně rozdávám svým přátelům. :-) Také mě vždy potěší, když mi spokojený zákazník poděkuje.

Níže naleznete přehled knih přeložených do češtiny a do angličtiny.

1. Překlady knih českých autorů do angličtiny:

Pro zajištění absolutní kvality překladu při překladu textů, které mají jít do tisku (anglické publikace, knihy), vždy spolupracuji s rodilou mluvčí (a pokaždé se při pročítání vylepšeného textu sám hodně dozvím o nuancích anglického jazyka).

Moga Jakub Nabi: Moga
Jeden z nejúžasnějších autobiografických románů, jaký jsem kdy četl. Prostě vynikající. Absolutně strhující. Zcela měnící pohled na "uprchlíky" i na naši vlastní kulturu, neboť umožňuje pohlédnout na sebe sama cizíma očima. Kniha popisuje skutečný příběh kurdského chlapce a jeho trnitou cestu za splněním snu stát se lékařem. K autorovi, který má lékařskou praxi v Praze (a nadšené ohlasy pacientů na portálech hodnotících lékaře), chovám velkou úctu a respekt. Byla pro mě čest jeho knihu přeložit do angličtiny.
Symbolion Romana Kršňáková: Symbolion - viz samostatná stránka
Skvělý sci-fi román o představitelné budoucnosti lidstva. Poslední Město na planetě ovládá Sjednotitel. S pomocí tajné policie se snaží vypátrat vstupní karty do ilegální hry zvyšující úspěšným hráčům energii. Hlavní hrdinové vstupují do virtuálního světa - Symbolionu - a postupují jednotlivými herními úrovněmi. Čekají je mnohá překvapení...
N
a charaktery vykreslené v knize stále vzpomínám a přemýšlím, co se asi stane dál. Autorka v současnosti píše druhý díl, ve kterém se jednotlivé dějové linky jistě rozuzlí!
Jutta Vladimír Černil: Jutta
Mimořádný příběh, který se skutečně stal a autorovi jej vyprávěla jeho babička. V Berlíně během náletů spojenců pracovně nuceně nasazený Zdeněk prožívá zklamání, zradu, nenávist, ale i lásku a nečekanou pomoc. Strhující od první do poslední strany. Kniha se dá sehnat v knihkupectvích Kosmas a Dobrovský nebo objednat přímo od autora (i s věnováním).
Webové stránky o knize: kniha-jutta.cz
ZUličníci - Streeties Matěj Dereck Hard: ZUličníci - Streeties
Hrozně roztomilý příběh o tvorech, kteří žijí v ulicích každého města. Lidem se ale vyhýbají. Nelíbí se jim, jak se chováme k přírodě a k sobě navzájem. A taky že válčíme, hádáme se a vytahujeme se jeden před druhým. Nejsou to lidské bytosti ani zvířata. Jsou to malinkatí tvorečkové velcí třeba jako veverky nebo morčátka. A přestože jako zvířátka vypadají, nosí oblečení, i když, pravda, trošku jiné než my lidé, a mluví spolu lidskou řečí. Říkají si ZUličníci.
Kryptokonference Richard Watzke: Tokenizace - Jak získat a chytře využít kapitál od investorů na blockchainu
Sborník textů o vývoji kryptoměn, určený pro účastníky první krypto-bankovní konference na světě, na níž byl představen koncept IPCO, kombinující výhody IPO a ICO.
Více na stránkách autora: RichardWatzke.cz
Legenda o Gryfovi Daja Gellerová: Legenda o Gryfovi
Temně veselá pohádka o čarodějnici, kočičce, ptáčkovi... a drakovi. O tom, jak to v životě chodí. Že i ten poslední se může stát prvním (a naopak). Pohádku s ilustracemi najdete online na webových stránkách autorky.
Česky: Legenda o Gryfovi            Anglicky: The Legend of the Gryphon
Osm snů - New York Petr Baroň: Eight Dreams - New York
Autobiografická kniha - transformační román - o mladém muži, který jen tak bez ničeho vyrazil do New Yorku na zkušenou, a co vše tam zažil. Spal na lavičkách v parku nebo v útulcích pro bezdomovce, než se mu podařilo najít si práci zahradníka. Autor vtipně popisuje prožité situace a setkání. Například černí obyvatelé Harlemu se ukázali být mnohem přátelštější, než lidé, se kterými se setkával ve snobštějších čtvrtích...
Stránka knihy na Amazonu, kde jsem přidal vlastní recenzi:
https://www.amazon.com/Eight-Dreams-York-Petr-Baron-ebook/dp/B078H3DCB9
Továrna na sny Anie Songe: Továrna na sny
Jednoduché kroky ke štěstí, které nosíme sami v sobě, proložené příběhy a fejetony ze života v Londýně, Thajsku a na Bali. Řádky pro všechny, co mají velké oči a dětský duše. Pro všechny, kteří věří, že každá pohádka vychází ze skutečnýho příběhu. Pro všechny, co mají sny, který jsou i nejsou běžný. Jestli vám má tato knížka něco předat, pak vrátit se o pár let zpátky a být každý den alespoň na pár minut dítětem, který tvoří a má radost z toho, že může být. Ať je život každýho z nás továrnou na splněný sny.
Dvanáct srdcí Petr Casanova: Twelve Hearts
Kniha volně navazuje na 250 zákonů lásky. Příběh inspirovaný skutečnými lidskými osudy přenáší čtenáře do krajních situací, v jakých se ocitá jedenáct osob ve svých přátelských i partnerských vztazích. Všechny, zdá se, nemají řešení. Všechny ho nalézají. Dvanáct srdcí unikátním pohledem Chlapce, který hledá cestu životem, ukazuje, jak budovat mosty ve vztazích i jejich pilíře, a vysvětluje, proč ve vztazích nikdy není jen jeden vítěz a jen jeden poražený, ale vždycky jen dva vítězové, nebo dva poražení.
250 zákonů lásky Petr Casanova: 250 Laws of Love
Jak se dva různí lidé (tedy muž a žena) mohou ve vztahu shodnout na jenom společném směru, který by bez výhrad vyhovoval oběma? Jak vůbec mohou překonat rozpory způsobené jejich přirozenou rozdílností? Jak je možné kompromisem mezi partnery oboustranně spíše získávat než ztrácet? Tato kniha vysvětluje 250 zákonů šťastného vztahu, ve kterém pár je více než součet dvou osob a partneři mohou i pracovně uspět více než o samotě. Kniha přináší množství cenných postřehů, rad a doporučení.
O Lucifírkovi - pohádka i pro dospělé Jan Kameníček: O Lucifírkovi
Roztomilá pohádka nejen pro děti. Rodina čertů žijící v chaloupce u lesa má potíže se synkem - jejich Lucifírek je totiž moc hodný. Na radu kmotra Kazimierze jej proto pošlou do světa na zkušenou. Ale on nechce lidem škodit, chce jim pomáhat... Mimo jiné bylo potřeba najít i vhodné ekvivalenty českých čertovských jmen.)
Překlad románu Dům - In the House Jan Kameníček: In the House (Dům)
Překlad knihy Dům z češtiny do angličtiny. Tato kniha se čtenáři skutečně dostane pod kůži. Osudy hlavního hrdiny v podivném domě jsou popsány velmi sugestivně, přímo "kafkovsky". Od překladu už uplynulo několik let a já si stále občas na náladu tohoto románu vzpomenu. Nemohu si pomoct...
Kniha In the House se dá koupit na stránkách Librix.
Skutečně není kam spěchat... Tomáš Kašpar: Nespěchejte do rakve
"Někdo bez našeho vědomí obchoduje s naším zdravím a životem. Beztrestně. Jestliže se dozvíme, o co se hraje, jak se hraje a s čím, máme šanci hrát chytře a vyhrát. Pokud je znát nebudeme, nebo nad tím mávneme rukou, jsme odsouzeni k nemocem a pomalé a často kruté smrti. Budeme obětí této hry."
Více na nespechejtedorakve.cz.
Domácí násilí Zdeněk Macura: Domestic Violence
Zdeněk Macura je bojovník proti domácímu násilí. Vyslechl mnoho příběhů domácího násilí a začal tento fenomén blíže zkoumat. Citil dluh vůči společnosti o tom napsat a výsledky zkoumání publikovat a udělat kroky pro co možná největší rozšíření. Brožuru vydal samonákladem a pořád je to něco, co na našem trhu publikací nemá obdoby.
Necháváme se ovládat strachem? Michael Moder: Ovládáni strachem
Kniha je fascinující - autor skvěle navazuje na odkazy takových mistrů pera jako je Ray Bradbury (451 stupňů Fahrenheita) a George Orwell (dnes již klasické dílo 1984). Doporučuji, Michael Moder udeřil hřebík na hlavičku. Stránka knihy Ovládáni strachem je na Facebooku, s množstvím zajímavých odkazů a dalších důležitých informací.
Kniha Controlled by Fear se dá koupit na Amazonu ve formátu pro čtečky Kindle:
https://www.amazon.com/2084-CONTROLLED-FEAR-Brother-Michael-ebook/dp/B00QKOJYKM
Little Princess Michal Čagánek: The Little Princess (Malá) - viz samostatná stránka
Nádherná knížka nahlížející na svět dospělých očima malého dítěte. Podle běžných měřítek je Blanka malé děvčátko, jakých jsou v Praze tisíce. Blance ale nečiní problém nahlížet do zdánlivě složitých zákonitostí světa a srozumitelně své poznatky předávat dál. Spolu se svým zvířecím kamarádem, morčetem Griz-Lim, navštěvuje dětská hřiště, nemocnici a další místa, všude šíří radost a naději. Poetický příběh v duchu tradice Malého prince A. de Saint-Exupéry Podle běžných měřítek je Blanka docela obyčejné děvčátko, jakých jsou v Praze tisíce. Čím je však doopravdy? Skutečně přišla na Zem z planety Nauhir, o které tak často nadšeně vypráví?
Cycling Canada and the USA Jiří Bína: Cycling Eastern Canada and the USA
Čtyřměsíční cyklistická cesta, start v Québeku, konec na Floridě. "V New Yorku je fakt zábavné ježdění, vůbec jsem neměl pocit ohrožení, jako v jiných městech, kde vám řidiči dávají najevo, "ty blbečku na kole sem nepatříš". Tady je to spíš v poloze, "tak ukaž co umíš, hochu a když ti to půjde dobře, tak na tě ani nezatroubíme". A taky nezatroubili. Mimochodem, kolo je na Manhattanu výrazně rychlejší než auto, proto řada služeb souvisejících s rozvozem lehkých věcí se provozuje na kole..."
Sdílení je základ Viktorie P: Sdílení
Kniha Sdílení je příběhem ženy, která uvěřila ve svůj sen o Muži, lásce, splynutí těl i duší, úplném prolnutí dvou bytostí. Jen s bytostí na společné energetické úrovni je člověk schopný najít to, po čem jeho duše touží. Není to jen o fyzické stránce, kdy duše umírá nenaplněním, steskem. Není nikdo, kdo by cítil a chápal, co právě prožívá. Je to vnitřní samota. Ta je dnes velký problém. Málokdo najde naplnění, tak jak ho má ve svém nitru, jak ho cítí a rád by ho tak prožil. Velmi pozoruhodná kniha. Ač útlá rozsahem, má několik významových rovin, podle nálady či pochopení člověk vnímá "fasety" v různé hloubce. 
Justitz 2 Barnabáš Bartl: Germany
Kniha nese podtitul „Zpráva o stavu korporace jménem Svět k 1.1.2015“. Pojednává o jakési závěti malíře modernisty Alfréda Justitze. Náhodný kupec malířova nejznámějšího obrazu přes internet začíná dávat smysl spleti minipříběhů tohoto prapodivného dědictví.
Odvaha milovat Michal Čagánek: Odvaha milovat
Soubor inspirativních myšlenek pro potěchu srdce. Ilustrace Irena Daňková. Tvůj anděl strážný má svého andělá strážného, Tebe. Cokoliv děláš s láskou, vždy se podaří, ať už je výsledek jakýkoliv. Láska je odvaha milovat. Nemůže být šťastný, kdo neděkuje. Co je příčinou Lásky? Kdo, nebo CO zapříčinilo, že JSME? Nač si s tím lámat hlavu, ať vymyslíme cokoliv, pravdu nezměníme. Navíc přece každá z cest je ta správná, záleží pouze na tom, kam se chceme dostat… Co nám dává odvahu milovat, žít a tvořit podle své vlastní přirozenosti?
Ten steps to self-acceptance Pavla Nováková: 10 kroků k sebepřijetí (ebook)
Jen Vy můžete změnit Váš život, nikdo jiný. Jste ochotni převzít zodpovědnost za svůj život? Jste ochotni přijmout kroky, které povedou k naplnění Vašeho života snů? Jste připraveni prožívat život lépe než doposud? Jste ochotni pro to něco udělat? Co dokážete přijmout, to dokážete změnit. Objevte svoji vnitřní svobodu a probuďte v sobě sílu vytvořit si život dle svých představ. Veškeré zdroje máte uvnitř sebe. Je to jen na Vás. Ať budete říkat, že to nedokážete nebo dokážete, vždy budete mít pravdu. Práce na sobě není krátkodobá - je nutné přeměnit dlouhodobé chybné názory a programy. Více na stránkách koučky Pavly Novákové: www.timeforgreatlife.com
Třetí Barnabáš Bartl: Bargeld
Autor filosofuje o dimenzích existence, přičemž zabíhá do nejvzálenějších koutů historie. Sleduje vývoj lidstva a dochází k překvapivým náhledům na naši pravděpodobnou budoucnost.
Život člověka. Co je podstatou ducha a duše? Odkud čerpají myšlenka a emoce svou nesmírnou sílu posilující či oslabující ducha i lidské tělo? Kde hledat fyzikální podstatu Dobra a Zla? Proč naše technicky vyspělá civilizace plodí tolik násilí, bídy, nemocí, špíny a neznalosti a co s tím může současný člověk dělat — co je smyslem života? Jiří Marcela: The Life of Man (Život člověka) - viz samostatná stránka
Překlad knihy Život člověka z češtiny do angličtiny. Kniha shrnující a vysvětlující vše, co bylo v oblasti duchovna dosud objeveno. Přečetl jsem již velké množství duchovně a záhadologicky zaměřených knih, ale Život člověka je naprostá špička.
Kniha The Life of Man se dá koupit na iBookstore.
České stránky autora jsou zivotcloveka.cz, anglické lifeofman.com
architektura Architektura mimo centra
Ve světě existuje široká škála staveb a jiných objektů, jež vznikají ve skromných podmínkách a přesto, či právě proto, nepostrádají sílu a působivost. Často jsou zasazeny do periferních lokalit nebo do čistě přírodních souvislostí. Na své okolí proto reagují bezprostředněji než jejich slovutnější a okázalejší protějšky. Jejich tvůrci často nepřitahují zájem medií, a o to více si zaslouží povšimnutí a prostor pro prezentaci vlastních názorů.
Observers Jaroslava Votrubová: Pozorovatelé světa
Překlad eknihy akademické malířky Jaroslavy Votrubové o hledání řádu v chaosu svě̌ta, jak se objevují v umění, v duchovních systémech a v psychologii. Tvůrčí proces mění naše prožívání, ovlivňuje, jak se zrovna cítíme. Když se objeví nápad, č̌asto nás zachvátí přímo realizační horlivost.
Tato i další knihy jsou k dispozici na stránkách autorky, votrubova.com.
Cycling South America Jiří Bína: Cycling South America (Zápisky cestovatele z cest po Jižní Americe)
Jiří Bína je cestovatel, který posledních 10 let cestuje na kole po celém světě. Překlad poznámek z cesty po Jižní Americe byla práce, která je sama o sobě odměnou. Cestopisy Jiřího Bíny jsou natolik vtipné a popisné, že má čtenář pocit, jako by v té dané zemi sám byl.
Kniha Cycling South America se dá koupit na Amazonu ve formátu pro čtečku Kindle.
Gábina a víla Jasenka Kamila Šecová: Gábina a víla Jasenka
Čtyřletá Gábinka žije spolu se svou početnou rodinou v Zeleném domě na okraji malého městečka. S pomocí víly Jasenky, která jí ve snu vždy poradí, zvládá situace běžného života, pro dospělého samozřejmé, pro dítě však neznámé a obtížné. V milých vyprávěních se děti dozvědí, jak se Gábinka učí poslouchat babičku, starat se o poníka Janečka, jak se dozvěděla, že lhát se nemá a spoustu dalších zajímavých a poučných příhod.
Reminiscence Barnabáš Bartl: Reminiscence
Autor přináší nové důležité poznatky o minulosti i pravděpodobné budoucnosti lidstva. Rozlišit tenkou hranici oddělující smyšlenku a fakt, obé oscilující kolem hlavní linie díla, je vlastně výzvou pro samotného čtenáře.
Cycling Mexico Jiří Bína: Cycling Mexico (Zápisky neobyčejného cestovatele z Mexika)
Cyklovandr po Mexiku. Kniha doslova rozšiřující obzory. Někteří lidé například cestují po světě autostopem, jiní s cestovkou, Jiří Bína nasedne na kolo a za čtyři měsíce pozná navštívenou část světa lépe, než se to kdy podaří běžnému turistovi nebo účastníkovi zájezdu.
Kniha Cycling Mexico se dá koupit na Amazonu ve formátu pro čtečku Kindle.
Překlad antologie Jan Bočan Jan Bočan  
Překlad antologie textů o architektuře a o životě a díle architekta Jana Bočana. Jan Bočan je představitel československého Brutalismu. Ve světě jsou jeho díla obdivovaná i památkově chráněná, jen ve své vlasti je poněkud opomíjen. Tak už to bývá...
Trilogie o malíři Alfrédu Justitzovi Barnabáš Bartl: Bez prvního není obrazu druhého - viz samostatná stránka
Kniha pojednává o životě a díle malíře počátku dvacátého století-malíře modernisty. Příběh životopisného románu je inspirován složitým životem malíře Alfreda Justitze. Postihuje malířovu životní pouť se všemi útrapami které ho stíhaly, jedna za druhou. Román je psán dramatickou formou jeho vlastního vyprávění a vzpomínání na rozhodující události v jeho životě.
Cycling Southern Africa Jiří Bína: Cycling Southern Africa (Zápisky cyklotrampa z cest po Jižní Africe)
Překlad zápisků z cykločundru po Jižní Africe. Vtipný, osvěžující a velmi objevný cestopis. Pod dojmem televizních zpráv by si jeden myslel, že je Afrika životu nebezpečná. Cestovatel Jiří Bína je ale důkazem, že cestování na kole dává cestovateli netušenou svobodu a přibližuje jej místním obyvatelům.
Kniha Cycling Southern Africa se dá koupit na Amazonu ve formátu pro čtečku Kindle.
Webové stránky cestovatele Jiřího Bíny jsou kolemkolem.cz.
Architektura a víno Architektura a víno ve střední Evropě
- překlad českých a slovenských textů do angličtiny a spolupráce na anglických korekturách publikace provázející stejnojmennou výstavu v Praze (prosinec 2013). Publikace popisuje počátky vína a jakým způsobem víno při svém šíření světem ovlivnilo architekturu v různých zemích a vinařských regionech.

Kontroly překladů knih do angličtiny jsou časově velice náročné, výsledkem je ale text, který je radost číst a který může jít rovnou do tisku. Překlad tedy může být v britské nebo americké angličtině. Jedná se sice o drobné rozdíly, který nijak nebrání porozumění v ostatních zemích, ale proč rovnou text nevyladit nejvhodnějším způsobem, že?

Autorské výtiskyPaní korektorka, se kterou na překladech knih do angličtiny úzce spolupracuji, je Britka, ale dcera se jí provdala do USA, kde ji často navštěvuje. Je si tak dobře vědoma nuancí mezi oběma “angličtinami” a přitom má v sobě pevně zakořeněnou gramatiku, což je ideální kombinace. Za posledních cca 7 let jsem spolupracoval s více rodilými korektory, ale ona je nejlepší, má skutečně cit pro jazyk a textům se pečlivě věnuje. Zatím byli zákazníci nadšeni.

I po letech překládání (nebo možná právě proto) si uvědomuji, kolika chyb se nerodilý překladatel nevědomky dopouští, jak do překladu nenápadně prosakují struktury z rodného jazyka. Překladatelé si mohou myslet, jak sqěle cizí jazyk (ne)ovládají,  ale na rodilého čtenáře pak z textu "křičí" různé čechismy (slovakismy atd.).

Úplně na konci zapojuji do kontrol i svou manželku: Celou českou knihu mi čte nahlas, zatímco já ji čtu “simultánně” anglicky (je to pořád rychlejší, než přeskakovat očima mezi dvěma jazykovými verzemi), pro naprostou jistotu, že během diskuzí s paní korektorkou nedošlo ke zkreslení některého významu nebo k nějakému opomenutí či přehlédnutí. Například román Michala Čagánka, Malá, je poměrně útlá kniha, četli jsme ji před odevzdáním pouze 2 dny. Zato například Život člověka od Jiřího Marcely jsme tímto způsobem kontrolovali přibližně měsíc, neboť se jednalo o 700 stran (alternativně) vědeckého textu. Naštěstí s námi měl autor svatou trpělivost. :-)


Více o knihách přeložených do angličtiny2. Překlady knih z angličtiny do češtiny:

Mé vztahy s nakladatelstvími jsou velmi dobré. Příklad uvádím v recenzi knihy Lídři jedí poslední, kterou vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing. Překlad "Lídrů" vznikal více než půl roku v úzké spolupráci mezi redakcí a  dalšími jazykovými odborníky, před tiskem ještě prošel mnohonásobnými jazykovými korekturami a kontrolami. Při tak častém kontaktu a intenzívních týmových diskuzích jsem byl asi nejblíže pocitu zaměstnání za celé roky. :-)

Lídři jedí poslední Simon Sinek: Lídři jedí poslední - viz samostatná stránka
Když mi z Melvila zavolali, zda bych měl zájem přeložit novou knihu Simona Sinka, neváhal jsem. Zaujala mne již Sinkova předchozí kniha, Začněte s proč, která mne v mnoha ohledech "osvítila". V knize Lídři jedí poslední jde však Sinek ještě hlouběji a předchozí kniha je tak vlastně jen předehrou. Jako překladatel nemám moc na “obyčejné” čtení čas. Ideálním kompromisem je rovnou pracovat na zajímavých překladech - prostě si knihu, kterou bych si rád přečetl, sám přeložit. :-)
Melvil
, únor 2015
Prodávat je lidské Daniel H. Pink: Prodávat je lidské - viz samostatná stránka
Překlad knihy o prodeji, která je zcela jiná, než jiné knihy o prodeji. Neotřelá a překvapivě užitečná kniha zkoumá a objevuje sílu prodejních schopností, kterou nakonec používáme úplně všichni. A zejména mimo oblast přímého prodeje. Vždyť v době vzestupu malých podniků, ve kterých všichni dělají to, co je právě potřeba, jsou všichni také prodejci, ať už o tom vědí, či ne. Pokud bych měl jmenovat jednu knihu, která byla nejpřínosnější pro mou práci „na volné noze“, byla by to nepochybně kniha Prodávat je lidské. Melvil, 2013
překlad Klingonského slovníku Marc Okrand: Klingonský slovník - viz samostatná stránka
Překlad gramatiky, slovníku a frází populárního jazyka Klingonů ze seriálu a filmů Star Trek. S Klingonským jazykovým institutem jsem také vyjednal práva na doplnění slov, která byla "objevena" až po vydání slovníku - slovník je tedy v současnosti nejúplnějším vydáním na světě.
Přeloženo "pro radost" v roce 2002, vyšlo v roce 2008 v nakladatelství Triton.
Překlad nejnovější knihy prof. Stanislava Grofa Stanislav Grof: Nové perspektivy v psychiatrii a psychologii - viz samostatná stránka
Překlad sbírky esejí o zkoumání lidského vědomí vydané u příležitosti udělení Ceny Nadace VIZE 97 za rok 2007. Prof. Grof nabízí originální pohled na společnost a řešení globálních problémů lidstva. Přeloženo pro překladatelskou agenturu Moudrý překlad a Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, vyšlo v roce 2008.
překlad knihy o architektuře Mo Zell: Škola kreslení a modelování pro architekty - viz samostatná stránka
Překlad kurzu architektonického kreslení, vizuálního jazyka architektury, prostorového myšlení, modelování prostoru, vytváření dvou a trojrozměrných návrhů a modelů...
Přeloženo pro nakladatelství Slovart, vyšlo v roce 2009
Probuzení včas Peter Russell: Okno v čase - viz samostatná stránka
Překlad další knihy Petera Russella. Autor se zamýšlí nad neustále zrychlující rychlostí změn a navrhuje, jak mohou lidé těmto globálním výzvám čelit. K osvícení vede mnoho cest. Tajči, jóga, ale i další spirituální směry. Času již není nazbyt: okno v čase, které se otevřelo, když se na zemi objevil Homo sapiens sapiens, se totiž dle autora brzy začne znovu uzavírat.
Přeloženo pro nakladatelství Dybbuk, vyšlo v roce 2011.
překlad knihy Matematika a Mona Lisa Bulent Atalay: Matematika a Mona Lisa - viz samostatná stránka
Překlad knihy pojednávající na pozadí života Leonarda da Vinci o vývoji vědy od úsvitu lidské civilizace až po teorii relativity a poznávání vesmíru. Autor čtenáře vede k pochopení Fibonačiho posloupnosti a její univerzální přítomnosti v přírodě a v Leonardově mistrovských malbách. O knize jsem později ještě napsal článek Mona Lisa ve výprodeji.
Přeloženo pro nakladatelství Slovart, vyšlo v roce 2007
Ukázka překladu knihy Od vědy k Bohu Peter Russell: Od vědy k Bohu - viz samostatná stránka
Překlad knihy o zkoumání podstaty vědomí a povahy reality. Kniha nabízí syntézu mystiky a vědy. Autor čerpá jak z tradic dávných i současných civilizací, nejnovějších vědeckých poznatků, tak i ze svých osobních zkušeností a experimentů. V čase vrcholící globální krize, obav z ekologické katastrofy a politického chaosu nám přináší nadějné poselství.
Přeloženo pro nakladatelství Dybbuk, vyšlo v roce 2008.
Revoluce vědomí Peter Russell, Stanislav Grof, Ervin Laszlo: Revoluce vědomí - viz samostatná stránka
Překlad trialogu tří pionýrů výzkumu vědomí. Kniha předkládá řadu zajímavých myšlenek a otázek. Pro mne osobně byla Revoluce vědomí v mnoha ohledech velmi osvětlující. Jak říká Peter Russell: „Každý kousek se počítá. My všichni jsme součástí téže evoluční vlny...“
Přeloženo pro nakladatelství Carpe Momentum, vyšlo v květnu 2014.

Do češtiny jsem přeložil dalších cca 10 knih, ale protože se většinou jednalo o soukromé záležitosti nebo vzdělávací materiály, v tomto orientačním shrnutí je neuvádím.

Více o knihách přeložených do češtiny


3. Privátní převod Tao-te-ťingu:

Tao-te-ťing V rámci zpomalování a zjednodušování svého vlastního života jsem (mimo jiné) začal studovat staročínskou filosofii spokojeného žití obyčejného života, bez stresů a extrémů – Tao-te-ťing.
Protože se od sebe dosavadní překlady značně liší, na základě přibližně deseti anglických a deseti českých překladů jsem sám pro sebe postupně vytvořil vlastní "významovou" verzi, abych toto velké dílo staročínské filosofie lépe pochopil.
Na českém textu jsem pracoval v rámci časových možností především v letech 2008 až 2017 a zároveň vytvářel kontrolní zpětný překlad do angličtiny.
Verze Knihy o Tau a ctnosti, Tao-te-ťing 2018, v češtině i angličtině je pro všechny zájemce zdarma k dispozici ke stažení v několika formátech.
Je možné objednat i papírový výtisk - knížky byly vytištěny výměnou za překlad
sbírky poezie.

Namátkový výběr několika dalších zákazníků uvádím například na stránce zajímavých překladatelských projektů.
linka
 Czech presentation blogtao tepenízeknížkySci-fizápisník 3strana 2anglické citátypřekladateléstrana 4pátá stranašestá stranaklingonská příslovívýdělkylatinské citátyklingonštinacitátyněkolik článků nejen o překládánícitáty třetípřeklad anotace diplomové práce
Translations Czech - English