Překlady do angličtiny od překladatele
Překlady od překladatelePřeklady knihCeny překladůReference překladateleBlog

Procházka Tao stezkou 9. 9. 2023


V doslovu knihy "O Tau a ctnosti" zmiňuji, že jsme se spolkem Predmostenzis vybudovali v Knejzlíkových sadech v Předmostí u Přerova "Tao stezku". ☯

TAO stezkaTao stezka se nachází v Knejzlíkových sadech, kousek od známé sochy "Mamutíka Toma" a "Přerovské rokle". Je vklíněná mezi Vinohradem a Autokrosovým závodištěm, kde budete moci i zaparkovat auto (Cross aréna Přerov - najdete na Mapách-cz i Google Maps). Viz orientační mapka vpravo.

Cílem první taoistické stezky v České republice je zprostředkovat návštěvníkům sadů nadčasovou moudrost staročínské filosofie.

Křížové cesty mívají 14 zastavení, na TAO stezce se zastavíte celkem 83 krát. Postupně u 81 kapitol Tao-te-ťingu, plus u přivítání a speciální nulté kapitoly.

Právě v této rozhoupané době mnoho lidí hledá útěchu a podporu. TAO stezka jim přesně tohle nabízí a lidé si dělají výlet do Přerova jen kvůli ní. Vydejte se také za myšlenkami taoismu do přírody! ☯️

TAO stezka - reklamní bannerKdyž (k mému překvapení) začal herec Jan Slovák z knihy číst na svých profilech "Slaměný pes" na Facebooku, Instagramu a YouTube, slovo dalo slovo a domluvili jsme se, že by nám mohl někdy číst přímo na Tao stezce! 😍

Vhodný termín jsme hledali dlouho (sesynchronizovávali jsme jeho kalendář s mým, plus s plány členů spolku Predmostenzis, který se stará o Knejzlíkovy sady), ale ve středu večer jsme si definitivně potvrdili:

"Procházku Tao stezkou" uskutečníme v sobotu 9. 9. od 15 hodin. 💯

Akci jsem oznámil na FB stránce "Tao-te-ťing a jeho moudrost" a rozeslal pozvánky i emailem, ale bylo to hodně narychlo. Jen dva dny předem a to už měli všichni na víkend jiné plány...

Nakonec se nás sešlo 11, takže setkání bylo komorní, velmi přátelské a nadočekávání veselé.

Nejprve jsme si u malého občerstvení popovídali o osobě Laa-c', o historii taoismu v Číně, o rozdílech mezi východním a západním přístupem... Postupně jsme prošli všechna ramena TAO stezky a Jan Slovák (Slaměný pes) pro nás četl z knihy "O Tau a ctnosti" nebo z cedulí zavěšených na stromech. Účastníci často potvrzovali pravdivost dané kapitoly Tao-te-ťingu ze své vlastní zkušenosti.

TAO stezka u VinohradůCo více - 0. ročník Procházky TAO stezkou se nám příjemně prolnul s 5. ročníkem turistického pochodu "Za historií přerovských vinohradů". Vinař Marek Ťàpal z Vinum Predmostensis nám prezentoval odrůdy vinné révy, které s láskou a péčí na stráních lokality Žernavá pěstují. Nepoužívají herbicidy, syntetická hnojiva ani pesticidy.

Po ochutnávce jejich výborných vín Tramín červený, Pinot Noir, Cuvée a Hibernal jsme v diskuzích pokračovali u večerního táboráku. 🔥

Vše, včetně počasí, nádherně vyšlo. Také catering byl bezvadný - po celou dobu se o nás vzorně staral Libor Pokorný ze spolku Predmostenzis, jehož členové Knejzlíkovy sady postupně obnovují. 👏

Závěry z nultého, testovacího ročníku Procházky:
👉 Nápad setkat se osobně měl naprosto pozitivní ohlas. Moc si vážím všech, kdo zblízka i zdaleka do Předmostí u Přerova dorazili.
👉 Příští Procházku je ale potřeba naplánovat (a upozornit na ni) s větším předstihem. Osm lidí se mi omluvilo, že by se rádi zúčastnili, ale už měli jiné plány.
👉 Degustace vína do rodícího se konceptu taoistické Procházky překvapivě dobře zapadla. Příští (neboli oficiálně "první") ročník Procházky se proto pokusíme opět zkombinovat s vinicí na Žernavé.

Tak třeba zase někdy v Předmostí! 😍👍


Další informace O Tau a ctnosti:

Reálnou knihu si můžete prohlédnout zde: Listovací video
Recenze knihy na Dingir: Lao-c’: O Tau a ctnosti
Recenze knihy na Databázi knih: O Tau a ctnosti
Union Jack English version (a back translation): Tao Te Ching 2022
Audio verze na YouTube: O Tau a ctnosti - audiokniha
Shrnutí, proč jsem Tao-te-ťing nově interpretoval: O zapsané moudrosti Starého mistra
Online komunita CZ: facebook.com/taoteting
Union Jack FB community in English: Tao Te Ching and its Wisdom
Všechny české překlady a převody Tao-te-ťingu: tao.kvalitne.cz
Ohlasy prvních čtenářů: Reakce na novou interpretaci Tao-te-ťinguNekonečný okruh:

předchozí kapitola  /  následující kapitola:
  
Žij v souladu s Taem Tao-te-ťing - nový český překlad Co je Tao
81. Žij v souladu s Taem rozcestník 1. Co je Tao?